استراتژی معامله در فارکس

جاده موفقیت از کجا می‌گذرد؟

پیش از آنکه بخواهید کار در فارکس را آغاز کنید چند سوال اساسی وجود دارد که باید از خودتان بپرسید و جوابهای واقعی بخودتان بدهید. فراموش نکنید که مسئولیت شکست در فارکس تنها و تنها بر عهده شما خواهد بود و بیش از همه این خود شما هستید که بخاطر اشتباهات قابل پیشگیری خود را سرزنش خواهید کرد. اشتباهاتی که اغلب تریدرها به طور غیر قابل باوری آنها را هرروز و هر و بار تکرار می‌کنند و کار بجایی می‌رسد که دیگر خودشان هم باور نمیکنند که این چنین اشتباهات بچه‌گانه‌ای را برای دفعات متوالی مرتکب شده‌اند. فراموش نکنید که اینجا بورس تهران نیست! شما بدترین اشتباهی که متوانید در بورس بکنید نهایتا منجر به زیان 50 درصدی شما می‌شود اما در فارکس شاید یک اشتباه کوچک ، دقت کنید کوچک! می‌تواند کل سرمایه شما را بر باد دهد! پس به این سوالات پاسخ دهید، دقیق و بدون اینکه به خودتان دروغ بگویید! اگر نتیجه با حالت ایده‌ال برابر بود ویزای ورود به فارکس را دریافت کردید و در غیر این صورت یا ایرادات را برطرف کنید و یا محل دیگری را برای سرمایه‌گذاری جستجو نمایید.

اولین سوال اینست ؛ بطور روشن و واضح در مورد خودتان قضاوت کنید که” آیا بر احساسات خود تسلط دارید“؟ آیا زمانی که بطور مثال صدرا را در قیمت 4000 تومان خریدید اینقدر جرات داشته‌اید که آن را 3000 تومان بفروشید و یا صبر کرده‌اید تا آن را 600 تومان بفروشید؟ تسلط بر احساسات یعنی انسان بتواند در مواقع سود طمع نکند و در مواقع زیان ، به سرعت و البته با تحلیل از بازار خارج شود. معامله گری که بر احساسات خود تسلط ندارد، بر معاملات خود نیز مسلط نیست.

 

قانون اول:

بر احساسات خود مسلط باشید تا بتوانید معاملات خود را هدایت کنید

 

سوال دومی که باید از خودتان بپرسید اینست که تا چه اندازه فرد ریسک پذیری هستید؟ اگر خیلی زیاد ریسک میکنید و یا شخص محافظه‌کاری هستید ، در هر دو صورت فارکس محل مناسبی برای شما نیست! فارکس نه میز قمار است که با یک تاس و یا یک دست خوب به بهشت وارد شوید و نه مغازه‌ای در گوشه بازار که صبح به صبح کرکره آن را بالا ببرید و مشغول به کسب و کار مطمئن شوید، بدون اینکه ریسکی بیش از 20 درصد را متحمل شوید! اینجا محل خط شکنانیست که بتوانند بر احساسات خود غلبه کنند و اگرچه ریسک می‌کنند اما همواره فکری در پس پرده از آن تصمیم حمایت کند.

 

قانون دوم:

ریسک پذیر بودن تنها شرط ورود به بازار نیست، باید فکور و مدبر هم باشید

 

سوال سوم : از خود بپرسید آخرین باری که بعد از خلاصی از یک مهلکه آنهم با خیر و خوشی ، دوباره به آن مهلکه دچار شدید کی بود؟ در واقع آیا از آن دست انسانهایی هستید که از یک سوراخ چند بار گزیده می‌شوید و یا اینکه همواره از گذشته خود درس می‌گیرید؟ اینجا نباید از یک سوراخ چند بار گزیده شوید!

 

قانون سوم:

از گذشته بعنوان چراغ آینده استفاده کنید

 

 

سوال چهارم: از خود بپرسید که آیا اگر بر اثر خرید ایران ارقام در قیمت 180 تومان و فروش آن بقیمت 550 تومان به سود کلانی برسید باز هم ایران ارقام را در فاصله کمتر از 1 هفته 600 تومان می‌خرید تا 1000 تومان بفروشید؟ اگر پاسخ به این سوال مثبت است لطفا همینجا خواندن این مطلب را متوقف کنید و به دنبال کاری دیگر باشید! چه بسیار معامله گرانی که به سختی سودی را در این بازار کسب میکنند و بخاطر طمع و اشتباه در تصمیم گیری دوباره باز میگردند و نه تنها آنچه به دست آورده‌اند را از دست می‌دهند بلکه قسمتی از سرمایه خود را نیز بر باد می‌دهند.

 

 

قانون چهارم:

پس از یک سود یا زیان حتما معاملات خود را متوقف کنید و به خود استراحت دهید

 

قانون پنجم و آخرین قانون بدون هیچ توضیحی اینست:

 

حریص نباشید! طمع نکنید!

 

شاید قانونهای متعدد دیگری نیز بتوان برای معامله کردن در فارکس وضع کرد ولی اینها مهمترینها هستند. در ادامه مطالب قوانین دیگری را نیز خواهیم شمرد اما پنج قانون بالا که شاید خلاصه همه آنها همان قانون اولی باشد را مهمترین مواردی می‌دانیم که باید به آنها توجه شود.

( قسمت دوم : یک روش برای معامله کم ریسک) ...

/ 0 نظر / 131 بازدید