مدیریت ، اقتصاد و کامپیوتر

درباره همه مطالب مرتبط با مدیریت می نویسم یا مطلب می گذارم ترفندها و مقالات کامپیوتری هم بعد از مطلب مرتبط با اقتصاد در اولویت هستند

الزامات به‌کارگیری سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان (ERP) در شرکت‌های کوچک و م
نویسنده : سلام دشتی - ساعت ۱٠:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱/۳۱
 

خلاصه : سیستم‌های اولیه برنامه‌ریزی منابع سازمان برای شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ تهیه شده بودند. هزینه‌های سنگین پیاده‌سازی و پیچیدگی‌های چنین سیستم‌هایی، مجالی برای پیاده‌سازی این سیستم‌ها در شرکت‌های کوچک و متوسط باقی نمی‌گذاشت. پس از سال 2000 میلادی و تحول در بازار سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان، برخی از تولیدکنندگان این سیستم‌ها، صنایع کوچک و متوسط را به عنوان بازار محصولات خود انتخاب کرده و محصولاتی را منطبق بر نیازهای آنها ارایه کردند. در کشور ما نیز صنایع کوچک و متوسط بخش عمده‌ای از فعالیت‌های صنعتی را به خود اختصاص داده‌اند. برخی از این شرکت‌ها نیز تاکنون به سمت خرید و پیاده‌سازی سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان حرکت کرده و در این راستا اقداماتی را انجام داده‌اند. در همایشی که در 21 آبان ماه سال 1385 با عنوان «تجربیات پیاده‌سازی سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان» در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود، به‌کارگیری سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان در صنایع کوچک و متوسط نیز مورد توجه است. در این راستا برخی از شرکت‌های پیاده‌کننده سیستم در صنایع کوچک و متوسط داخل


 
 
5s
نویسنده : سلام دشتی - ساعت ٢:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/۱٤
 

نظام ۵s یه نظام ژاپنیهکه بیشتر در مدیریت تولید کاربرد داره

- سازماندهی/پاکسازی (SEIRI)

تشخیص و جدا کردن اقلام ضروری و از محیط خارج کردن اقلام غیر ضروری

 2- نظم و ترتیت (SEITON)

چیدمان درست و مناسب اقلام ضروری

 3- ممیزی و نظافت (SEISO)

کنار گزاشتن کامل اقلام غیر ضروری و تمیز کردن محیط کار

 4- حفظ و نگهداری (SEIKETSU)

نگهداری و کنترل محیط کار در شرایط مناسب برای تداوم اجرا

 5- توسعه فرهنگ مشلرکت (SHITSUKE)

آموزش، سازماندهی نظم و نظارت و انظباط به کارکنان برای تقویت مشارکت در اجرا


 
 
رزومه چیست ؟
نویسنده : سلام دشتی - ساعت ٢:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/٩
 

در رزومه معمولاً باید تعریف کامل و مشخصی از خودتــــان
بدهید و این یکی از مهمترین مسائل در شناسنامه کـاری
شماست.

رزومه یک خلاصه ی دو یا سه صفحه ای از شماو مهارتها،
دستاوردها، تجارب کاری و تحصیلاتتان است که هـــدف آن
جلب نظر صاحب کار آینده تان است.

رزومـه هـم مثل خود زندگی است. دچار تغییرات و تحولات
زیاد می شـود. باید مداوماً به روز شود و اطلاعات جدید به
آن اضافه شود. اگر می خواهید برای چند شغل در صنعت
های مختلف تـقـاضـای کـار دهـیـد، بـهتر است رزومه های
مختلف درست کنید که در هر کدام به مـهارت هــای خاص
شما در رابطه به آن صنعت اشاره شده باشد.

هدف این مقاله این است که شما را با نکات مهمی در زمینه ی تدوین یک رزومه ی خوب آشنا کنیم.

تاثیر اول
هروقت که می خواهیم یک رزومه درست کنیم، باید خودمان را جای استخدام کننده و کارفرمایی بگذاریم که رزومه ها را بررسی می کند. او باید از میان چندین رزومه، آن که از همه مناسب تر است را انتخاب کند.

شما باید کاری کنید که ابتدا آنها از رزومه ی شما خوششان بیاید و بعد هم همه ی مطالب درج شده در رزومه را به آنها ثابت کنید.


متن رزومه
باید سعی شود که متن رزومه هر چه خلاصه تر باشد. فقط کافی است در آن خلاصه ی کوتاهی از خودتان بدهید، که نباید بیشتر از یک صفحه باشد. اطلاعات نباید به هیچ وجه در رزومه تکرار شوند. این صفحه باید حداکثر از سه پاراگراف به شکل زیر تشکیل شده باشد:


پاراگراف اول: نباید بیش از دو یا سه جمله باشد. در آن مقدمه ی کوتاهی در مورد خودتان و اهداف کاریتان می دهید. همچنین می بایست در مورد طریقه ی اطلاع یافتن شما از آن شرکت توضیحی بدهید، چه روزنامه باشد یا آشنایی در همان شرکت.


پاراگراف دوم: در این پاراگراف باید اطلاعات مربوطه در مورد میزان تحصیلات، مهارتهای تخصصی و توانایی هایتان که برای شرکت مورد نظر مفید خواهد بود را ارائه دهید.


پاراگراف سوم: این پاراگراف آخر باید اطلاعات شخصی شما را به کارفرما ارائه دهد که در صورت نیاز بتوانند با شما تماس بگیرند. حتماً اسم، شماره ی تماس، ایمیل و شماره ی فکستان را ذکر کنید.

آدرس ایمیلتان باید کامل و واضح باشد. مثلاً اگر اسمتان علی اسمیت است، آدرس ایمیلتان باید چیز ی مثل h2000tanha@gmail.com  باشد  .


باید در رزومه اطلاعاتی درج شود که حتماً به کار آن شرکت و پستی که می خواهند برای آن استخدام کنند بیاید. اطلاعات باید واضح و مرتبط باشد.یک رزومه معمولاً از 5 جزء تشکیل شده است:

اهداف کاری
تجارب کاری
میزان تحصیلات
اطلاعات اضافی
منابع

اهداف کاری
اهداف کاری به عنوان پیش درآمدی برای یک رزومه ی خوب و اصولی است که همه ی اطلاعات با قاعده و ترتیب منظم شده است. در این بخش باید کارفرما را با اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود در زمینه ی کاری آشنا کنید. و بیان کنید که پیشرفت کاریتان تاکنون در چه حدی بوده است.

این قسمت ارجحیت های کاری شما را به طور خلاصه و مرتب با سایر قسمت های رزومه بیان می کند می تواند فرصت خوبی برای ابراز توانایی هایتان در همان اول رزومه باشد.

به یاد داشته باشید که از تکرار موارد جلوگیری کنید.


تجارب کاری
این قسمت تا حد زیادی می تواند بگوید که چه کارهایی می توانید انجام دهید و چطور و در کجا برای این کارها آموزش دیده اید. ممکن است از مهارت های مورد نیاز برای یک شغل باخبر باشید، اما بیان این مهارت ها می تواند به رئیس آینده تان نشان دهد که شما شایسته ی پستی حتی بالاتر هستید.


به یاد داشته باشید که حتماً تجربه های کاریتان را به ترتیبی معک�وس از نظر تاریخی بنویسید. برای هر کار موارد زیر را نیز مشخص کنید:

عنوان پست
عنوان سازمان
محل کار
تاریخ استخدام
کارفرما وقتی در مورد تجربه های کاریتان بداند بسیار راغب خواهد بود تا با میزان تحصیلات و آموزش های شما هم آشنا شود.


میزان تحصیلات
اگر تجربه های کاریتان زیاد نبوده باشد، این قسمت اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد. برای نوشتن از همان ترتیب معکوس تاریخی استفاده کنید.

در زیر جنبه های اصلی که باید در این قسمت به آن اشاره شود را یادآور می شویم:

درجه ی تحصیلات
موسسات و دانشگاه ها
تخصص/فوق تخصص
سمینارها، کارگاه ها و آموزش های ویوه
میانگین معدل


اطلاعات اضافی
این قسمت از رزومه می تواند شامل چند زیر مجموعه مثل علایق، دانش های رایانه ای، فعالیت ها، مهارت های زبانی و...باشد. در این قسمت باید به آن دسته از توانایی هایتان اشاره کنید که در دو بخش قبلی ذکر نشده بود.


علایق: در این قسمت میتوانید به علایقتان در زندگی اشاره ای داشته باشید. اگر به دوچرخه سواری یا هر نوع ورزش دیگر علاقه دارید، می توانید ذکر کنید، با این کار کارفرمای شما متوجه خواهد شد که فردی هستید که از زندگی نهایت استفاده و لذت را می برید.


اطلاعات کامپیوتری: بعضی از شغل ها نیازمند داشتن دانش ها و آگاهی هایی در زمینه ی بعضی برنامه های کامپوتر هستند. اگر اطلاعاتی در این زمینه دارید می توانید در این قسمت ذکر کنید.


فعالیت ها: در این زمینه می توانید به فعالیت ها و دستاوردهای غیر کاری خود اشاره کنید.


تخصص های زبانی: اگر قادرید که به زبان هایی غیر از زبان خود مکالمه کنید یا هر تخصصی در یکی از زبان های خارجی دارید باید در این قسمت به آنها اشاره کنید.

منابع
اگرچه بردن نام افراد در رزومه ضروری نیست اما با اینکار، کارفرمای شما می تواند به طور مثال با رئیس سابقتان در مورد شما گفتگو کند و اطلاعاتی کسب کند. اگر مایل نیستید که نام کسی را ذکر کنید می توانید در این قسمت اشاره ای داشته باشید که در صورت نیاز یا تقاضا قادر به ارائه ی منبع هستید.

اگر خواستید از افراد در رزومه خود نام ببرید، حتماً به یاد داشته باشید که قبلش با خود آنها هماهنگی های لازم را انجام داده باشید و کسب اجازه کنید.

حال که با نحوه ی تدوین یک رزومه ی خوب و کامل آشنا شدید، خود را برای مصاحبه آماده کنید..


 
 
‌‌تاثیرتجارت الکترونیک برمدیریت تولید‌‌
نویسنده : سلام دشتی - ساعت ۱:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/٩
 
این مطلب را بعنوان مطلب آغازین در این سایت قرار می دهم امید است که مقبول بازدید کنندگان محترم قرار بگیرد . ‌‌تاثیرتجارت الکترونیک برمدیریت تولید‌‌ مقدمه‌ ‌با انقلاب ‌اطلاعاتی ‌در اواخر قرن ‌بیستم ، شاهد تغییرات‌ عظیمی ‌در حجم ، نوع، سرعت‌و دامنه ‌فعالیتها بویژه‌در جوامع‌پیشرفته ‌صنعتی و در کلیه‌زمینه‌ها (اعم ‌از علمی، فرهنگی، صنعتی‌و کشاورزی‌و غیره) هستیم. این ‌انقلاب ‌نهایتا به ‌ظهور تجارت‌الکترونیک‌ منجر گردید. این ‌مقاله ‌سعی ‌دارد که ‌تاثیر تجارت‌الکترونیک‌ را بر مدیریت‌ تولید بررسی ‌کند.‌‌‌قبل ‌از هر چیز لازم ‌به ‌یادآوری ‌است‌که ‌بسیاری‌ از کاربردهای ‌یک ‌اختراع‌ یا یک ‌صنعت‌جدید بعد از ایجاد آن‌روشن‌ می‌شوند. ممکن‌ است ‌در آینده با فراگیرتر شدن ‌این‌تکنولوژی، کاربردهای ‌بیشتری ‌نیز برای‌آن‌پیدا شود. اصولاً ‌تجارت‌الکترونیک ‌نوع‌جدیدی ‌از ارتباط‌ اطلاعاتی‌ است‌که ‌چنانچه ‌با دید مدیریتی ‌و به‌ طور صحیح‌به ‌آن‌نگریسته ‌شود، می‌تواند نه ‌یک ‌ابزار، بلکه ‌یک‌ تحول ‌باشد که ‌چهره ‌یک ‌بنگاه‌را عوض ‌کند. این ‌موضوع ‌شامل‌ مدیریت ‌تولید نیز می‌گردد.
 
 
به پرشین بلاگ خوش آمدید
نویسنده : سلام دشتی - ساعت ۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/٩
 
کاربرگرامی
با سلام و احترام
ورود شما را به جمع کاربران و مخاطبان پرشین بلاگ تبریک عرض میکنیم.
به منظور استفاده مناسب تر از خدمات، توصیه میکنیم از آدرس های زیر بازدید نمایید:
http://amoozesh.persianblog.ir
http://support.persianblog.ir
http://help.persianblog.ir
http://fans.persianblog.ir
http://news.persianblog.ir
http://admin.persianblog.ir


باتشکر، گروه سایت های پرشین بلاگ
مهدی بوترابی